Albizia julibrissin

Základní druh perské akácie je poměrně rychle rostoucí, přesto nízký strom. Unikátní je pro naše zahrady zejména stavbou koruny a dále květy, jež jiná dřevina nenapodobí. Ve své domovině dorůstá výšky až 10 metrů, ale nebojte se, u nás obvykle má výšku 5 metrů.

Roste poměrně rychle a venku ji trvale můžeme pěstovat pokud její výška je alespoň 1 metr. Velmi důležité pro pěstování venku je dostatek dřevní hmoty, protože bez té by nepřežila povětrnostní podmínky.

Pokud chcete albizii zastřihnout či v pozdějším věku zaříznout větve je potřeba myslet na to, že se větve smí zkracovat pouze o jednu třetinu jejich délky, jinak nepokvete a to by byla veliká škoda.

Nádherné květenství, které se neomrzí…

Květ albizie je unikátní a v našich zahradách bude vždy vypadat vyjímečně. Kvete celé léto buď nepřetržitě nebo ve dvou fázích s krátkou přestávkou. Je proto velmi oblíbená a obdivovaná.

Jak jsem již výše zmínila, tato rostlina se u nás může pěstovat volně na zahradě. Je totiž mrazuvzdorná. Jediné co je u ní potřeba zazimovat je povrchová část kořenů, ale to není nic složitého.

Co dělat když nechce kvést…

Od začátku léta dává přednost mírnému suchu v horní vrstvě země. Rostlina se tak nejen nahřívá, ale zároveň tím i lépe kvete. Proto pokud chcete rostlině v létě dopřát dostatek vody je ideální řešit to podzemním zavlažováním.

Listy sice připomíná kapradinu, ale s kapradinami nemá téměř nic společného. Její unikátní listy reagují na světlo a počasí.

Večer chodí spát a ráno vstává…

V podvečer a před deštěm můžete sledovat jak rostlina listy zavírá a sklápí. Naopak ráno a po dešti, pokud vysvitne sluníčko, můžete pozorovat jak se listy rovnají a otevírají.

Pokud ji máte na zahradě je potřeba na jaře zachovat klid, protože tento strom raší snad nejpozději ze všech listnáčů u nás. Často je to až koncem května. Není se tedy čeho bát, rostlina si jen dává na čas a nabírá síly pro letní kvetení.

Chcete se dozvědět více nejen o této krásce? Přečtěte si eBook Exotické rostliny – 15 základních pojmů a 10 návodů, kde naleznete mnoho dalších informací.

 

Pěstujte rostliny tak, aby Vám dělaly radost a ne vrásky

 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *