Listovka nebo hrabanka?

Často se mě lidé ptají co je lepší, jestli listovka nebo hrabanka…

Nejdříve si tedy řekneme co je co…

Listovka jsou vlastně zetlelé listy ze stromů, které používáme jako zeminu. Jsou tedy téměř rozpadlé  můžeme je použít třeba ke smíchání s klasickou zeminou. Je to zásaditější a slouží mírně i jako hnojivo, ovšem přírodní.

Listovku si můžeme vytvořit sami na zahradě podobně jako kompost. Jen s tím rozdílem, že tam dáváme pouze listy a nic dalšího.

Hrabanku získáváme z lesa. Na zahradě ji asi těžko vyrobíme. Je kyselejší a velmi vhodná pro borůvky alesní jahody. Samozřejmě nejen pro ně, ale tyto plodiny zná asi každý.

Hrabanku tedy nevyrobíme, ale jezdíme pro potřebné množství do lesa. Vždy dáváme pozor, aby jsme ji brali buď ze smíšeného nebo jen jehličnatého lesa. To proto, aby byla opravdu kyselá a my ji mohli správně použít.

Co je tedy lepší?

Vlastně oboje, protože každá je potřebná pro trochu jiné rostliny. Zajímá Vás pro které jakou používám já? Odpověď na tuto otázku najdete v eKnize Exotické rostliny, kde přesně popisuji jakou zeminu a pro kterou rostlinu je vhodné použít.

Já osobně také nepoužívám jen čistou listovku nebo hrabanku, ale vždy ji míchám s dalšími. A jelikož máme doma jako mazlíčka zakrslého králíčka, tak používám i čistě přírodní hnojivo. Ale o tom už příště.

V tuto chvíli se s Vámi loučím a těším se na Vás u mých dalších blogových článků a eBooků. Pěstujte rostliny tak, aby Vám dělali radost a ne vrásky.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *