Masožravé Sarracenie

Dlouho očekávaný článek o těchto kráskách je konečně na světě. Celkem jsem váhala co Vám o těchto rostlinách říct a jak Vám je představit.

Tak se na ně pojďme společně podívat…

Sarracenie, česky špirlice si lidé často pletou s láčkovkami. Asi proto, že jejich lapací orgán se jmenuje „láčka“. Samo o sobě by se dalo říct, že je to logické je tak nazývat, ale není to pravdou. Láčkovky narozdíl od špirlic jsou náročnější a vypadají jinak.

Sarracenie = Špirlice

Jejich vzrůst je různý od přízemní růžice, přes láčky nízké, ale zato robustní až po vysoké, celkem rovné.

Já osobně mám ráda 3 druhy a jeden z nich mi bohatě pokvete už druhým rokem. Tyto krasavice přežijí naší zimu bez úhony venku a odmění se Vám pak krásným květenstvím.

Začnu tedy od té nejvyšší, kterou ve svém venkovním rašeliništi mám…

Sarracenia leucophylla, česky Špirlice bělolistá

Je vysoká, vzpřímená a může dorůst výšky až 1 metr. Má nádherné karmínově červené květy. Bělolistá se jí říká podle bílé barvy s červeným žilkováním ve vrchní části láček.

V roce 2018 měla jeden květ a letos má již 4 poupata. Rostlina pomalu dospívá a dává svou krásu velmi zřetelně najevo.

Sarracenia purpurea, česky Špirlice nachová

Je nižšího vzrůstu, ale zároveň má láčky robustní a roste i do šířky. Květy má rudé a její láčky na sluníčku změní barvu ze zelené na purpurovou. Jako všechny špirlice i tato miluje plné slunce ideálně po celý den.

Ještě mi nekvetla, ale dle stáří exempláře, které v rašeliništi mám to očekávám každým okamžikem. Třeba se už letos dočkám.

Sarracenia psittacina, česky Špirlice papouščí

Tato rostlina má přízemní růžici, která na slunci krásně zčervená. Papouščí se jí říká podle tvaru jejích láček, které připomínají tvarem papouščí hlavu se zobáčkem.

Její láčky mohou dorůst až 30 cm a její celkový průměr může činit až 60 cm. Květy nasládle voní a barvu mají žlutou a na okrajích až červenou.

Všeobecně sarracenie milují přímé slunce a úpal, dostatek vláhy je pro ně nezbytný.

Chcete se dozvědět více o masožravých rostlinách? Stáhněte si můj eBook zdarma, kde se dozvíte 5 mýtů, které kolují o pěstování těchto masožravých krásek.

Zajímá Vás jak vyrobit takové venkovní rašeliniště, aby splňovalo potřebné klimatické podmínky pro masožravé rostliny? Pracuji a eBooku, ve kterém bude mimo jiné i toto  uvedeno. Zatím stahujte zdarma eBook Masožravé rostliny a případně se podívejte i na eBook Exotické rostliny, jelikož v něm jsou také důležité informace týkající se masožravek. Masožravky také patří do exotických rostlin ačkoliv rostou ve volné přírodě i u nás v České republice.

Inspirována přírodou praktikuji osvědčené pěstitelské metody, aby mi rostliny dělaly radost a ne vrásky. Stahujte eBooky ať i vy máte radost ze svých rostlin.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *