Moje masožravá zahrádka

Celou dobu, co jsem s manželem, toužím po venkovním rašeliništi. V minulosti bych nikdy neřekla, že jednou to bude skutečností. Letos to budou 2 roky co máme vlastní zahrádku, bydlíme jinak totiž v bytě, kde máme všechny krásky.

Ve chvíli kdy jsme koupili přes již skoro dvěma lety malou zahradu, abychom mohli mít vlastní plody, věděli jsme, že to nebude jen tak ledajaká zahrada. Já i manžel jsem to měli v sobě stejně nastavené.

První rok jsme ji dali dohromady a nedlouho po koupi i bylo jasno, že chceme masožravky pěstovat i venku, protože přece těm, co jsou mrazuvzdorné to prospěje.

Pustili jsme se do plánování.

Nikdy dříve bych neřekla, že venkovní rašeliniště bude tolik náročné na realizaci. Museli jsme se pustit do plánování toho jak bude vypadat. O výběru rostlin jsme měli jasno. A tak postupně získávala naše představa jasnější a přesnější obrysy.

Původně jsme chtěli rašeliniště různě tvarované, jako je tomu u různých jezírek. Ale nešlo nám to. Rašelina, jak byla hodně mokrá, se nám stále bortila. Nakonec se to ale povedlo a daly jsme tam rostliny. Byli jsme spokojení. Ale ne na dlouho.

Začalo to vysychat.

Nedlouho po realizaci naší myšlenky jsme zjistili, že rašeliniště příliš rychle vysychá a tak bylo na čase zjistit proč tomu tak je. Vrhli jsme se na zjišťování důvodu a četli o tom různé  i protichůdné články.

Příroda ukázala správný směr.

Nakonec jsme se podívali na to jak vypadá rašeliniště ve skutečnosti v přírodě a došlo nám to. Proč příroda nedělá na svých rašeliništích různé kopečky a vyvýšeniny. A dali jsme se hned do práce. Inspirace u přírody byla v tu chvíli to nejlepší co jsme mohli udělat.

Zimování…

Na podzim 2017 jsme začali řešit jak rašeliniště zazimovat. A musím říci že to snad bylo to nejlehčí z celé té práce. Použili jsme na to stará dřevěná okna, opřeli je do tvaru stříšky a boky jsme zadělali igelitem.

Přežily úžasně 🙂

Musím říci, že mne až překvapilo jak moc jim to prospělo. A co víc, překvapilo mne, že přežily i ty rostliny, které přežít vlastně ani neměly. Subtropické rosnatky především. Zprvu jsem nechápala. Po několika dnech údivu nad tímto jevem mi to ale došlo. Ony přežily jen díky svým kořenům a přírodnímu postavení celého rašeliniště.

Po zimě se mi krásně odměnily. Některé kvetly a jiné jsou víc jak 1x větší, krásně vybarvené a množí se přirozenou cestou. A tak přišel zlom. Změníme to. Uděláme černé jezírko jako je tomu v přírodě a do toho začlěníme několik větších kontejnerků s rašelinou a masožravkami.

No jo… Ale kdy? Byl už skoro podzim 2018 a určitě si vzpomenete jaké bylo léto. Vůbec se nám do realizace nechtělo, protože bylo jasné jak „dobře“ se to bude kopat a na zahradě, kde není elektřina, si těžko pomůžeme nějakou technikou.

Zem byla tak suchá, že by stejně nepomohla ani zbíječka. A tak přišlo rozhodnutí, které je pro nás zároveň i závazkem pro blaho našich masožravých krásek. Vykopeme to na jaře a do té doby naplánujeme jak to bude vypadat. S plánováním jsme sice ještě nezačali, ale představa jak asi by to mohlo být už nějaká je.

Nechali jsme se inspirovat přírodou a nyní už víme jak na základní malé rašeliniště. Léto 2018 nám ale ukázalo, proč v přírodě jsou černá jezírka a k čemu vlastně slouží. Došlo nám, jak to musí vypadat na naší zahradě, abychom je tam mohli mít.

Nyní už vím jak a proč a to jen díky přírodě. Pokud by jste chtěli tak můžete i Vy mít své rašeliniště na zahradě. Realizace není jednoduchá, ale výsledek je pak famózní. A tak až bude realizace této terénní úpravy hotová tak Vám sem určitě přidám nějakou fotku, aby jste i Vy mohli zprostředkovaně vidět jak se všechno dá pojmout v souladu s přírodou a nechat se jí inspirovat.

2 názory na “Moje masožravá zahrádka”

  1. Lenka Krátká

    Ráda bych se informovala o masožravkách do venkovních jezer a jezírek. Děkuji Lenka

    1. Krásný dobrý den Lenko, děkuji za Váš dotaz. Masožravé rostliny v tuto roční dobu mají tzv. zimní spánek a není vhodné je vysazovat ven. Od jara budu mít v nabídce z venkovních masožravých rostlin Sarraacenii purpureu, Sarracenii psittacinu, Sarracenii leucophyllu, Droseru rotundifolii, Droseru nidiformis a Dionaeu muscipulu. Tyto jsou vhodné na celoroční pěstování venku. Masožravky, které jsou potřeba na zimní období přemístit dovnitř a jsou či od jara budou v nabídce: Drosera capillaris, Drocera capensis, Drosera burmanii, Drosera aliciae a Drosera kaieteurensis. Ze skoromasožravých rostlin to pak jsou Ibicella lutea a Stylidium debile. Ke každé, u mne zakoupené, rostlině obdržíte návod na pěstování. Pokud máte zájem o vybudování venkovního rašeliniště či zakomponování rašeliniště do stávajícího jezírka i toto je možné. Pokud máte ještě další otázky, neváhejte a napište, ráda Vám je zodpovím. Přeji hezký den. Monika

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *