Mucholapka

Krásná a jedna z nejoblíbenějších masožravých rostlin se česky nazývá Mucholapka podivná. Je k dostání na mnoha místech i v obchodních domech a lidé ji rádi kupují.

Přestože je tak krásná má i své stinné stránky…

Lidé často dají na „rady“ na etiketě a pak se diví, že jim zajde. V obchodních řetězcích je totiž na etiketě napsaný mylně například polostín, teplota apod. Naopak tam chybí důležité informace o zimování a o jejích skutečných potřebách.

Ráda bych tedy zde uvedla některé drobnosti ohledně jejího pěstování, aby již k omylům u této rostliny nedocházelo… Proč? Právě takto koupených rostlin je mi nejvíce líto, protože často díky nevědomosti zahynou.

V první řadě po nákupu je nutné udělat správné bytové podmínky, tzn. zajistit její nejbližší prostor tak, aby měla co nejvíce vzdušné vlhkosti. Ideální je terárium, skleněná koule, sklenice od okurek, ale můžeme ji vysadit i do speciálního venkovního rašeliniště, které je neustále velmi mokré a tím se také zajistí dostatečná vzdušná vlhkost.

Druhou věcí v pořadí – je nutné ji mít na sluníčku. Ano, tato rostlina potřebuje sluneční světlo v co největší maximální míře. Pokud ji nemáte možnost dát na sluníčko, je potřeba ji uměle přisvěcovat zářivkou, která nahrazuje právě sluneční světlo. Je to pro rostlinu důležité, aby mohla být zdravá a krásná.

Třetím důležitým bodem při jejím pěstování je zima. Ano, i tady Vás asi překvapím, protože MUSÍ zimovat. Jinak dlouho nevydrží. Je plně mrazuvzdorná a tak se toho opravdu nebojte. Pokud jí nemůžete dopřát mráz tak aspoň snižte co nejvíc teplotu a rašelinu udržujte jen vlhkou. Rostlina se zatáhne do své cibulky a přečká toto „nepříznivé“ období. Na jaře se Vám pak odvděčí novými silnými listy. Toto by opravdu mělo trvat aspoň dva měsíce.

Nebudu zde zdůrazňovat v jaké jsou zemině a stavu při pořizování z obchodních nákupních domů a běžných květinářství, kde prakticky nevědí jak se o ně správně starat. Toto se všechno a mnohem víc se dočtete v mém eBooku zdarma.

Co je ale snad nejdůležitější a zároveň nejčastější zabiják?

Manuální krmení !!!

Vždy když to vidím, je to krásné a úžasné, ale… Každá past sevře a stráví kořist maximálně 5x. Co se s ní pak stane? Odumírá a místo ní vyroste nová, pokud to stihne. Pokud ji krmíte manuálně je velké riziko, že to opravdu nestihne, protože je překrmovaná.

Hmyz je pro ji něco navíc = přežitek. Něco co prakticky mít nemusí, pokud si to sama neuloví.

Manuální krmení se nedoporučuje všeobecně, ale pokud máte děti – chápu, je to úžasné. Prosím tedy o dodržení pravidla max. 1x-2x za 2 měsíce a ještě předtím zkontrolovat, aby měla alespoň jednu past zcela prázdnou.

Pokud chcete mít pasti po strávení hmyzu čisté a zjistíte, že je tam zbytek těla oběti, opatrně odstraňte pinzetou. Pokud se při takovémto čištění past scvakne, nevadí to. Otevře se, protože po chvíli zjistí, že nemá co trávit. Nesmí to být ale příliš často.

Chcete vědět více?

Této problematice se věnuji ve svém eBooku zdarma Masožravé rostliny – 5 mýtů o pěstování. Je tam popsaná a nafocená i tato Nevšední kráska a mnohem více. Zde jsem jen ve stručnosti napsala nejzásadnější chyby. V eBooku se tomu věnuji hlouběji. Stáhněte si jej zde>> a zjistěte jak se správně o masožravé rostliny starat, co potřebují a co je zaručeným zabijákem. Každá má své specifické podmínky a každá je originální stejně jako my lidé.

Tento článek vznikl spontánně na základě stories na instagramu, kterou tam dala moje hlavní mentorka a průvodkyně online světem paní Stáňa Stiborová.

Je určen nejen jí, ale vlastně Vám všem, kteří jste jej přečetli. Srdce mi pláče nad každou masožravkou, která nedostává to co potřebuje a naopak dostává mnoho toho co vlastně skoro nepotřebuje…

Masožravka je jako miminko, o které je potřeba správně pečovat, aby mohlo dělat radost.

Co je mým přáním?

Čtěte návody na pěstování, pokud je dostanete. Pokud je nedostanete, řekněte si o ně.

Ptejte se prodejců na pěstování a rady kolem krmení. Poznáte tak, kdo je jen překupníkem a kdo Vám může skutečně poradit.

Pěstujte rostliny tak, aby Vám dělaly radost a ne vrásky.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *