Proč dešťová voda?

Často tento problém podporují obchodní řetězce a zahradnictví, kde se na tyto krásky nikdo nespecializuje. Kolikrát, když je chuděrky vidím, se mi chce až brečet, protože vím, jak moc se trápí a že ve většině případů nemají šanci na přežití.

Buďto jsou v téměř suché zemině, což je pro ně smrtelné, nebo je zalévají běžnou užitkovou vodou, která je plná minerálních látek, které rovněž rostlině škodí a mohou ji až zahubit.

Navíc v takovém obchodě Vám většinou neporadí, jaké podmínky potřebují k přežití nebo dokonce u nich mají „visačky“ na kterých je to uvedeno chybně. Cítím s nimi, ale nemohu všem pomoci.

Další špatnou věcí u nich je i název, který je buď jen obecný nebo celý špatný. V obchodech se nejčastěji prodávají kříženci a dohledat správný název bývá úkol pro skoro detektivy.

Takovou rostlinu si tedy lidé přinesou domů, postaví ji na okno mezi ostatní rostliny, občas zalijí obyčejnou vodou z vodovodu. Až zjistí, že osychají listy a láčky až nakonec rostlina zahyne.

To je hlavně důsledkem nejen nevhodné vody ale hlavně suchého vzduchu, který doma máme. Pro lidi je samozřejmě ideální vzdušná vlhkost cca 50 – 60 %, ale masožravky potřebují vyšší a nestačí je jen rosit. Proto i ve venkovním rašeliništi mám zakopaný kbelík s dírami nejen pro kontrolu spodní vody, ale tím i zvyšuji pro nejbližší okolí vzdušnou vlhkost. Více se o této problematice dočtete v mém eBooku „Masožravé rostliny – Jak na venkovní rašeliniště“.

Ideální tedy je používat vodu dešťovou a rostliny umístit do sklenice, terária, skleněné koule nebo v krajní nouzi je zakrýt dobře vymytou průhlednou pet lahví a nahoře (ve dně petky) udělat odvětrání, aby k nim mohl hmyz. Pokud nemáte dešťovou vodu můžete použít převařenou vodu z klasického vodovodního řádu, voda musí mít ale pokojovou teplotu.

Mezi rostliny nabízené v těchto obchodech zejména bývají subtropické rosnatky (drosery), špirlice (sarracenie) a velmi oblíbená mucholapka podivná (dionaea muscipula). Více se dočtete v eBooku zdarma

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *