Stylidium debile

Tato rostlina je zvláštní nejen svým jménem, ale i tím, že ještě nemá schopnost chytat hmyz, ale byla u ní již prokázána přítomnost trávicích enzymů. Z tohoto důvodu se jedná o skoromasežravou rostlinu.

Tato stylita pochází z Queensland a Nového Jižního Walesu v Austrálii, jedná se tedy o endemitní rostlinu. V přírodních podmínkách se jedná o jednoletou rostlinu, která lehce znovu vyroste z kořene, díky němuž přezimuje. Při pěstování v teráriu či skleněné kouli se ale jedná o trvalku.

Proč dostala toto zvláštní jméno?

Zajímavé je opylování, kdy hmyz, který je na květu, udeří palička s pylem a tím dojde k nánosu pylu na hmyz, který poté rostlinu opyluje.

Rostlina sama o sobě náročná na pěstování není. Je potřeba dodržovat stejné zásady jako u masožravých subtropických rosnatek.

V rychlosti si připomeneme základní pravidla pro masožravé a skoromasožravé rostliny:
  1. bílá vrchovištní rašelina
  2. dešťová nebo převařená voda
  3. vyšší vzdušná vlhkost
  4. teplota
  5. světlo
Tyto zásady najdete podrobně rozepsány a vysvětleny v eBooku zdarma.

Ač tato rostlina má velmi podobné podmínky pro pěstování jako subtropické a australské rosnatky, tak ze zkušenosti vím, že přezimuje i ve venkovním rašeliništi, ale pouze tak, že celá rostlina odumře a na jaře vyroste ze zachovalých kořenů v rašelině.

Musíme si ale uvědomit jaké zde máme zimy a proto jsou schopné takto přežít.

Pěstujte rostliny tak, aby Vám dělaly radost a ne vrásky

 

 

 

 

 

 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *