Subtropy v bytě

Od mala jsem se zajímala o exotické rostliny a po seznámení s mým manželem, který je pěstoval, jsem poznala, že pěstování těchto rostlin není až tak složité, a dokonce u některých jsme se dočkali květů a plodů. Pojďme se na některé teď ve stručnosti podívat. Přesnou péči se dočtete v eBooku Exotické rostliny – 15 základních pojmů a 10 návodů.

Kvetoucí krásky s jedlými plody

Snad nejkrásnější a nejrozmanitější jsou mučenky. Tyto tropické liány mají květy od malých po obrovské, některé kvetoucí po jednom, až po nádhernou mučenku hroznatou, která má spoustu květů na jednom stvolu.

Květy mučenek zaujímají snad všechny barvy, které jsou. Mnohé z nich mají jedlé a chutné plody, kterých se můžeme při správné péči dočkat i v bytě. Jen je potřeba počítat s tím, že se opravdu jedná o liánu, na rozdíl od jiných exotických rostlin.

Domácí káva? Může být…

Mezi další netradiční rostliny, která nám doma dělá radost je Kávovník. Po mnoha letech se nám podařilo přimět skoro dvoumetrový strom kávovníku ke květům a následně i plodům. Nebyla to nijak zvlášť velká úroda, ale na to, aby se zrnka upražila a mohli jsme si dopřát kávu z vlastního stromku, to stačilo.

Chuť sice nebyla taková, jako z pražíren, kde mají správné podmínky, ale stálo to za to. Tato rostlina lze pěstovat pouze v bytě nebo v zimní zahradě, protože nemá ráda průvan. Na rozdíl od následující rostliny, kávovníku škodí.

Stydlivá kráska

Tuto rostlinu, vlastním jménem Mimosa pudica (česky Citlivka stydlivá), zbožňují hlavně děti. Její název vypovídá vše – při dotyku jejích zpeřených lístků se celá rostlina, jako mávnutím proutku, sklopí a sevře listy a po několika minutách opět ožije a narovná se. Mimo to má i krásné květy podobné malým růžovým bambulkám, které, při správných podmínkách, udělají lusky, tj. plody.

Obří krása do zahrad…

Citlivka je poměrně malá rostlina, nebo keřík, který je ale nanejvýš dvouletý. My ale chtěli něco podobného a stálého ve velkém. A tak jsme se pustili do pěstování stromu, který citlivku velmi připomíná, sklápí své listy na noc a při nepřízni počasí, a může být celoročně ozdobou zahrady. Jedná se o Albízii růžovou.

Tento exotický, nádherně kvetoucí strom, pocházející ze subtropické části Asie, je možné pěstovat na zahradě a přežije i naše zimy. Podobná tomuto krásnému stromu je i Delonix, kterou také máme.

A co vás čeká dál?

Další články se budou týkat přímo zážitků s těmito rostlinami. Takže až něco zajímavého s nimi zažiju, nebo vykvetou, tak vám o tom napíšu. Aby jste věděli, že není složité se o ně starat, pokud jim dopřejeme to co potřebují.

Co v mých článcích ale nenajdete, jsou návody na pěstování jednotlivých rostlin. Na toto a mnoho dalšího důležitého je napsán eBook. Vše tam je popsáno tak aby to bylo pochopitelné a, pro vás, jednoduché.

Budu se tedy těšit na shledání s vámi nejen na mojí FB Fanpage a Instagramu, ale i mojí skupině kde můžete požádat o přijetí a diskutovat se mnou a s mým manželem o těchto rostlinách.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *