Tajemství GA3

Když jsem poprvé slyšela o GA3, vůbec jsem netušila, co to je, a už vůbec netušila, na co se to používá. Ač jsem dcera chemika, toto bylo pro mne opravdu něco nového a v oboru rostlin pro mne zlomového.

Postupně jsem se učila tuto kyselinu používat, skladovat i ředit. Nacházela jsem její užití i krásy.

Nyní se s Vámi o toto chci podělit…

Kyselina giberelová (gibberellic acid, GA3) se užívá ke klíčení semen, a to nejen těch starých. Vlastně ji používám na všechna semena, která potřebují předem máčet, a někdy i na ta, která to nepotřebují.

Proč?

Starší semena nemají takovou klíčivost jako semena čerstvá a často je pak nízký zisk v klíčivosti a nových rostlinách. Při použití GA3 se i u starších semen daří zvýšit jejich klíčivost a tím získat více rostlin.

I několik let stará semena, která běžně nepotřebují stimulaci vodou, ani GA3, naložím aspoň na několik hodin do GA3, která působí právě jako stimulátor. Zvýším tím pravděpodobnost vyššího naklíčení semen, a tedy i více rostlin.

Dle stáří nechávám semena máčet. Hodně stará semena nechávám v GA3 i několik dní. Díky tomuto postupu mi vyklíčila semena vzácné Ibicelly lutey stará 10 let, která se máčela v GA3 celých 14 dní.

Výsledek?

Krásné, zdravé, vitální rostliny a velká úroda plodů. Od té doby co se mi toto povedlo používám GA3 skoro pořád a na téměř všechna semena.

Více se o GA3 dočtete v mých eBoocích Masožravé rostliny a Exotické rostliny, ve kterých najdete i mnoho dolších zajímavostí, rad a informací založených na vlastních zkušenostech.

Díky GA3 mi úspěšnost klíčení semen vzrostla ze 40% na úžasných 80% a když přičtu nižší úmrtnost mladých rostlin, tak se dostanu na ještě větší procento úspěšnosti.

Názory odborníků a botaniků se ale na tuto kyselinu různí. Někteří ji doporučují a jiní zavrhují. Je to názor od názoru, protože giberelin je přírodní stimulátor pro klíčení semen a hlíz. Lidé si pak pomohli a tento stimulátor vyrobili v podobě kyseliny.

Já osobně ji používám ráda a na základě vlastních zkušeností ji doporučuji. Zda se mým doporučením budete řídit je ale jen na Vás a její používání je i na Vaši zodpovědnost. Stejně jako s jakoukoliv jinou kyselinou, je i s touto potřeba zacházet obezřetně.

A co Vy? Jaké máte zkušenosti s tímto stimulátorem? Jaké máte zkušenosti s klíčením semen jako takových? Podělte se se mnou o ně v komentářích pod tímto článkem 🙂

2 názory na “Tajemství GA3”

 1. Vladimír

  Dobrý den,
  velmi zajímavé informace o použití giberelinu. Na našem trhu je stimulátor, který obsahuje giberelin a auxin. Rozhoduji se tento přípravek použít ke klíčení semen ženšenu pravého, jehož semena klíčí jen velmi obtížně. Z ruských ženšenových farem někteří doporučují použití giberelinu, další zase ne. Odborníci kteří uvedené přípravky nikdy nevyzkoušeli použití nedoporučují. Jelikož semena ženšenu musí prodělat teplou a studenou stratifikaci, uvažuji ve které fázi stimulátor použít.

  1. Dobrý den Vladimíre,
   já osobně mám velmi dobré zkušenosti s GA3. Dle Vašeho příspěvku soudím, že se nemůžete rozhodnout ve které fázi GA3 použít. Já osobně bych ji u semen, které těžko klíčí, použila v obou fázích. Důvodem je zajistit co nejrychlejší naklíčení semen. Jakmile semena budete mít naklíčená tak je hned z GA3 vyjměte a nechte je již volně klíčit dál. GA3 používám jen k naklíčení.
   Pokud by Vás zajímaly další informace a zkušenosti neváhejte mne kontaktovat. Přeji mnoho úspěchů při pěstování.
   Monika

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *