fbpx

Tajemství GA3

Když jsem poprvé slyšela o GA3, vůbec jsem netušila, co to je, a už vůbec netušila, na co se to používá. Ač jsem dcera chemika, toto bylo pro mne opravdu něco nového a v oboru rostlin pro mne zlomového.

Postupně jsem se učila tuto kyselinu používat, skladovat i ředit. Nacházela jsem její užití i krásy.

Nyní se s Vámi o toto chci podělit…

Kyselina giberelová (gibberellic acid, GA3) se užívá ke klíčení semen, a to nejen těch starých. Vlastně ji používám na všechna semena, která potřebují předem máčet, a někdy i na ta, která to nepotřebují.

Proč?

Starší semena nemají takovou klíčivost jako semena čerstvá a často je pak nízký zisk v klíčivosti a nových rostlinách. Při použití GA3 se i u starších semen daří zvýšit jejich klíčivost a tím získat více rostlin.

I několik let stará semena, která běžně nepotřebují stimulaci vodou, ani GA3, naložím aspoň na několik hodin do GA3, která působí právě jako stimulátor. Zvýším tím pravděpodobnost vyššího naklíčení semen, a tedy i více rostlin.

Dle stáří nechávám semena máčet. Hodně stará semena nechávám v GA3 i několik dní. Díky tomuto postupu mi vyklíčila semena vzácné Ibicelly lutey stará 10 let, která se máčela v GA3 celých 14 dní.

Výsledek?

Krásné, zdravé, vitální rostliny a velká úroda plodů. Od té doby co se mi toto povedlo používám GA3 skoro pořád a na téměř všechna semena.

Více se o GA3 dočtete v mých eBoocích Masožravé rostlinyExotické rostliny, ve kterých najdete i mnoho dolších zajímavostí, rad a informací založených na vlastních zkušenostech.

Díky GA3 mi úspěšnost klíčení semen vzrostla ze 40% na úžasných 80% a když přičtu nižší úmrtnost mladých rostlin, tak se dostanu na ještě větší procento úspěšnosti.

Názory odborníků a botaniků se ale na tuto kyselinu různí. Někteří ji doporučují a jiní zavrhují. Je to názor od názoru, protože giberelin je přírodní stimulátor pro klíčení semen a hlíz. Lidé si pak pomohli a tento stimulátor vyrobili v podobě kyseliny.

Já osobně ji používám ráda a na základě vlastních zkušeností ji doporučuji. Zda se mým doporučením budete řídit je ale jen na Vás a její používání je i na Vaši zodpovědnost. Stejně jako s jakoukoliv jinou kyselinou, je i s touto potřeba zacházet obezřetně.

A co Vy? Jaké máte zkušenosti s tímto stimulátorem? Jaké máte zkušenosti s klíčením semen jako takových? Podělte se se mnou o ně v komentářích pod tímto článkem 🙂

Specializuji se na masožravé a exotické rostliny, jejich plody a bylinky. Proto vám mohu poradit jak o ně pečovat, aby vám dělaly radost a ne vrásky. Autorka eKnihy Exotické rostliny. Můj příběh si přečtěte zde >> a také mne můžete zastihnout ve FB skupině Masožravá Exotika >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

  • Kliknutím na obrázek se dozvíte více o eBooku Exotické rostliny
  • Nejnovější články
  • Rubriky
  • Navštivte FB Masožravá Exotika:
  • [instagram-feed]